Rekolekcje 2007

Jednym z obowiązków nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w Archidiecezji Gnieźnieńskiej jest coroczny udział w rekolekcjach, które organizowane są przez opiekuna szafarzy ks. Franciszka Jabłońskiego. W tym roku rekolekcje odbyły się w Rościnnie w dniach od 23 do 25 lutego 2007. Archidiecezjalny Dom Rekolekcyjny w Rościnnie po raz kolejny stał się miejscem naszej modlitwy, spotkań i dyskusji. Po zakwaterowaniu wszyscy uczestnicy otrzymali materiały rekolekcyjne, wśród których znajdowały się m.in. lista szafarzy z podziałem na grupy, artykuły o tematyce liturgicznej, teksty liturgii godzin oraz specjalnie przygotowany śpiewnik.

Pierwszym wydarzeniem rekolekcyjnym była Msza Święta z homilią ks. Franciszka, w której poruszył on kwestię powołania szafarza do świętości, do życia małżeńskiego oraz do posługi szafarza oraz zwrócił uwagę na pierwszeństwo rodziny wśród różnych zadań, którymi się zajmujemy.

Po Mszy Świętej po raz pierwszy na rekolekcjach odbyła się droga krzyżowa w parku Domu Rekolekcyjnego. Przeżywanie nabożeństwa trochę utrudniał nam wiatr i wieczorne ciemności, ale z pewnością było to wydarzenie, które zapisało się w pamięci. Wszyscy mieli ze sobą świece – paschaliki, a rozważania przy poszczególnych stacjach były przygotowane przez samych szafarzy. Śpiew męskich głosów w ciemnym parku oraz światło świec oświetlające drogę tworzyły niecodzienne i niezapomniane wrażenie.

Na zakończenie pierwszego dnia rekolekcji ks. Franciszek spotkał się z nami i przedstawił artykuł ks. Zdzisława Janica, w którym opisane zostały najczęstsze błędy liturgiczne, które można spotkać w polskich parafiach.

Sobotni poranek rozpoczął się od wspólnej jutrzni z krótką konferencją księdza Franciszka, który mówił m.in. o tym, że czynienie dobra wymaga wcześniejszego „zaprawienia się” w dobrym, zaś jednym z kolejnych kroków zaprawy jest decyzja o odmawianiu brewiarza, w miarę możliwości wspólnie z żoną.

Kolejnym punktem w planie rekolekcji była konferencja ascetyczna wygłoszona przez dyrektora Domu Archidiecezjalnego ks. dra Tomasza Trzaskawkę. Poruszył on temat życia duchowego nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w kontekście Instrukcji o nadzwyczajnych szafarzach Komunii świętej III Synodu Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Zwrócił on uwagę na powiązanie sakramentu Eucharystii z sakramentem pokuty i pojednania oraz wyjaśnił, jakie cechy powinny charakteryzować kandydata na szafarza i szafarza, który pełni już posługę w parafii. Można te cechy potraktować jako swoisty rachunek sumienia, zadając sobie pytania:

  • Czy jestem dojrzały w wierze?
  • Czy jestem pobożny?
  • Czy jestem nieskazitelny pod względem moralnym?
  • Czy jestem solidny w życiu małżeńskim, zawodowym i sąsiedzkim?
  • Czy poszerzam swoje kwalifikacje intelektualne?
  • Czy jestem aktywny w życiu parafialnym?
  • Czy jestem sprawny pod względem psychicznym i fizycznym?
  • Czy kształtuję w sobie dobre cechy charakteru?
  • Czy poszerzam swoją wiedzę teologiczną?

Jak co roku na rekolekcjach odwiedził nas ksiądz biskup Bogdan Wojtuś, który odprawił dla nasz Mszę Świętą, wygłosił Słowo Boże oraz zjadł z nami obiad. Homilia, którą usłyszeliśmy koncentrowała się wokół Wielkiego Postu, który cały jest czasem rekolekcji i wezwaniem do nawrócenia. Chodzi tutaj o nawrócenie, które jest aktem wewnętrznym. Jednym z najbardziej zapadających w serce zdań okazały się słowa: „Łatwiej było wyprowadzić Izraelitów z Egiptu niż Egipt z ich umysłów i serc”. Ponadto ksiądz biskup mówił o zwróceniu się do Chrystusa jako o stanięciu w prawdzie, także wobec lustracji.

Spotkanie z księdzem biskupem po obiedzie składało się z trzech części. Najpierw szafarze mieli możliwość zadania kilku pytań księdzu biskupowi, co wykorzystali, aby dowiedzieć się, czy szafarz może posypywać głowę popiołem w Środę Popielcową oraz poprosili o wyjaśnienie kwestii powrotu tytułu prymasa do Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W drugiej części spotkania Ks. Franciszek Jabłoński przedstawił krótki rys historyczny swojej opieki nad szafarzami (9 lat posługi) oraz plany na najbliższą przyszłość. Zostali także przedstawieni kandydaci na szafarzy, których w tym roku jest aż ośmiu:

  • 2 z Rogowa
  • 2 z Inowrocławia, parafia św. Mikołaja
  • 1 z Tarnowej Górki
  • 1 z Mogilna
  • 1 z Inowrocławia – Mątwy

Na koniec prezes szafarzy, Daniel Słowiński wygłosił krótkie przemówienie w imieniu szafarzy oraz złożył ks. biskupowi życzenia z okazji zbliżającej się 70-tej rocznicy urodzin.

Kolejnym etapem rekolekcyjnej formacji była konferencja biblijna ks. dra Pawła Podeszwy, której treść dotyczyła opisu zmartwychwstania zamieszczonego w Ewangelii wg św. Marka. Po konferencji szafarze zadawali księdzu pytania dotyczące interpretacji niektórych fragmentów Pisma Świętego oraz wynikających z nich zasad wiary chrześcijańskiej. Wypowiedzi ks. Podeszwy charakteryzowały się dużą przystępnością nawet dla tych osób, które nie mają przygotowania teologicznego.

Podsumowaniem sobotnich zajęć rekolekcyjnych była całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu. Po raz pierwszy w czasie adoracji aż do zakończenia śniadania w niedzielę wprowadzone było silentium, czyli cisza. Późniejsze komentarze i opinie były bardzo pozytywne, wielu szafarzy stwierdzało, że ta cisza była potrzebna i bardzo mocno wpłynęła na lepsze przeżycie adoracji. Adoracja trwała od godz. 20.00 do 7.30 i zakończyła się wspólną jutrznią.

W ostatnim dniu rekolekcji, czyli w niedzielę spotkanie poprowadził ks. Franciszek Jabłoński, na której przedstawił książkę Davida Murrosa „Mężczyźni nienawidzą chodzić do kościoła”. Następnie omówione zostały zasady prowadzenia katechezy parafialnej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. O swoich doświadczeniach z prowadzenia takich katechez mówili szafarze Jacek Tarczewski z Inowrocławia oraz Jacek Skowroński z Chodzieży. Ks. Franciszek przypomniał również o zbliżającym się „Dniu Świętości” prosząc o podjęcie modlitwy w intencji życia poczętego. Swoje świadectwo z realizacji takiego zobowiązania przedstawił Maciej Paszkiewicz. Pod koniec spotkania Ks. Jabłoński przedstawił w zarysie historię wyjazdów misyjnych księży z archidiecezji gnieźnieńskiej oraz pochwalił się napisaną niedawno publikacją, w której zamieszczone zostały informacje dotyczące wszystkich księży misjonarzy z archidiecezji gnieźnieńskiej. Temat ten został poruszony ze względu na 50. rocznicą podpisania encykliki „Fidei Donum” przez Piusa XII.

Po spotkaniu z księdzem opiekunem szafarze dyskutowali podzieleni na małe grupy. Celem dyskusji było znalezienie odpowiedzi na poniższe pytania:

  1. W jaki sposób mamy zorganizować spotkania rejonowe?
  2. Czy powinniśmy organizować odrębny dzień skupienia dla naszych żon?
  3. Jakie znajdujemy najważniejsze wydarzenia z przeżytych rekolekcji? (świadectwa)

Animatorzy poszczególnych grup przekazali wnioski z dyskusji.

Na zakończenie rekolekcji wszyscy zjedli wspólny obiad, po którym prezes daniel Słowiński podziękował ks. Franciszkowi Jabłońskiemu za organizację rekolekcji oraz wszelkie zaangażowanie i wsparcie, którym obdarza swoich podopiecznych.