Adwentowy Dzień Skupienia 2010

Ks. Franciszek JabłońskiW dniu 11 grudnia 2010 odbył się kolejny już adwentowy dzień skupienia dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej posługujących na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej. Pomimo niesprzyjającej pogody w sali Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie spotkało się 50 szafarzy oraz 5 kandydatów do podjęcia tej posługi.

Spotkanie rozpoczął opiekun szafarzy ksiądz kanonik Franciszek Jabłoński wprowadzając uczestników w tematykę spotkania i prezentując plan zajęć.

Ks. Krzysztof StawskiNastępnie część formacyjną poprowadził ks. Krzysztof Stawski koncentrując się na kwestii komunii z Bogiem – jest to nawiązanie do nowego programu duszpasterskiego. Ksiądz Krzysztof w szczególny sposób omówił budowanie komunii z Bogiem przez przyjmowanie Eucharystii i uczestniczenie w liturgii eucharystycznej. Z właściwą sobie swadą przedstawił poszczególne elementy obrzędów liturgicznego spotkania z Bogiem, koncentrując się na ich teologicznym znaczeniu. Zwrócił także uwagę na to, aby w liturgii żadna czynność liturgiczna nie nakładała się na inną, co nie zawsze jest zachowywane. Ponadto położył nacisk, aby zachowywać kolejność przyjmowania komunii świętej – najpierw powinien przyjąć ją celebrans, a dopiero później pozostali uczestnicy liturgii. W związku z tym nie należy rozpoczynać rozdawania komunii świętej wiernym, dopóki nie przyjmie jej celebrans. Ksiądz Krzysztof Stawski podjął również rozważania dotyczące istoty i umiejętności świętowania, która to umiejętność niestety zanika w obecnych czasach. Utrudnia to również rozumienie liturgii jako świętowania spotkania z Bogiem, co w konsekwencji prowadzić może to do braku relacji z Bogiem.

IMG_1278Najważniejszą częścią dnia skupienia była Msza Święta celebrowana w seminaryjnej kaplicy pw. Zwiastowania NMP. Mszę odprawił i homilię wygłosił ks. Franciszek Jabłoński. Nawiązał do niej do listu księdza prymasa na I niedzielę adwentu i wskazał na czas, który ma pomóc w przemianie serca. Adwent ma przygotować nie tylko do Uroczystości Narodzenia Pańskiego, ale też na powtórne przyjście Chrystusa. Ksiądz kanonik wskazał też na trzy aspekty komunii wskazane przez dokumenty ogólnopolskiego programu duszpasterskiego „Kościół domem i szkołą komunii”:

  • komunia z Bogiem
  • komunia w małżeństwie
  • komunia w modlitwie

Modlitwa w rodzinie powinna być wspólnotowa, z żoną i dziećmi. Podstawowe powołanie szafarza to bycie dobrym mężem i ojcem, tworzenie Kościoła domowego. Posługa szafarza nie może być ważniejsza od powołania małżeńskiego.

Na koniec Mszy Świętej głos zajął kleryk Krystian Piekuciński, który powiedział kilka słów na temat formacji seminaryjnej oraz o powołaniu do kapłaństwa. Przedstawił również książkę ks. Franciszka Jabłońskiego „Tradycja gnieźnieńskich krzyży misyjnych”. Po mszy szafarze spotkali się ponownie w sali, aby wysłuchać komunikatów, później razem ze wspólnotą seminaryjną zjedli obiad w refektarzu.

Dni skupienia nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej pomimo fakultatywnego charakteru niezmiennie gromadzą wielu uczestników.