Relacja z Adwentowego Dnia Skupienia w Lądzie

img_0877Tegoroczny adwentowy dzień skupienia odbył się 28 listopada 2009 roku u księży salezjanów w Lądzie. Gdy szafarze zgromadzili się w sali opackiej głos zabrał ks. kan. Franciszek Jabłoński, który powitał uczestników oraz przedstawił program spotkania. Następnie Wacław Gieburowski powiedział kilka zdań na temat pierwszego ogólnopolskie sympozjum o posłudze nadzwyczajnych szafarzy Komunii Św. we wspólnocie Kościoła, które odbyło się 27 listopada br. w Poznaniu.

Konferencja wprowadzająca

W ramach wprowadzenia ks. opiekun rozdał szafarzom foldery „Misyjne Apostolstwo Chorych” oraz „Papieskie Intencje Ogólne i Misyjne na rok 2010”, a także kalendarze misyjne. Ponadto ks. Franciszek podziękował Janowi Plewie za pełnioną posługę skarbnika i wręczył mu upominek w postaci książki ks. Jana Twardowskiego „Nie przyszedłem pana nawracać”.

Ksiądz opiekun zwrócił szafarzom uwagę, że są zobowiązani do udziału w rekolekcjach i że zmienia się miejsce ich odbywania. Kolejne rekolekcje wielkopostne odbędą się u sióstr pallotynek w Gnieźnie w dwóch turach:

  • I termin: od 19 do 21 lutego 2010
  • II termin: od 26 do 28 lutego 2010

Rozpoczęcie rekolekcji dla obu terminów o godz. 1800. Każdy szafarz powinien wcześniej zadeklarować, w którym terminie przyjedzie do ośrodka rekolekcyjnego.

Konferencja liturgiczna

Konferencję nt. relacji między Eucharystią a sakramentem pokuty i pojednania wygłosił ks. dyrektor Zenon Klawikowski SDB. Ważnym elementem konferencji była profesjonalnie przygotowana prezentacja, która ułatwiła zrozumienie trudnych treści teologicznych.

Podstawową tezą konferencji było stwierdzenie, że Eucharystia jest źródłem i szczytem całego życia chrześcijańskiego. Całego życia, a więc nie tylko samej liturgii, ale też innych sakramentów, sakramentaliów, praktyk pobożnych, pracy i obowiązków oraz rekreacji. Wszystkie te sprawy prowadzą do Eucharystii i w niej mają swój udział.

Samo słowo „liturgia” jest pełne znaczeń, ponieważ możemy je rozumieć jako:

  • misterium paschalne Jezusa Chrystusa,
  • celebrowanie poprzez ryty, gesty i znaki liturgiczne,
  • centralne wydarzenie życia chrześcijańskiego.

Udział w liturgii jest jednocześnie udziałem w komunii Osób Boskich. W człowieku tkwi zalążek życia Bożego, więc także pragnienie komunii. Ponieważ szatan zafałszował prawdziwy obraz Boga w człowieku, człowiek szuka sposobów powrotu do jedności. Najlepszym sposobem jest upodobnienie się do Chrystusa, który jest obrazem Boga. Bóg stał się człowiekiem:

  • aby nas zbawić i pojednać z Bogiem;
  • abyśmy poznali w ten sposób miłość Bożą;
  • by być dla nas wzorem świętości;
  • by uczynić nas „uczestnikami Boskiej natury”.

Eucharystia jest ukoronowaniem procesu przywracania komunii człowieka z Bogiem. Komunia z Bogiem uzdalnia nas natomiast do tworzenia komunii z innymi ludźmi.

Nabożeństwo pokutne

IMG_0109

Kolejnym elementem dnia skupienia było nabożeństwo pokutne prowadzone przez ks. Zenona Klawikowskiego. W ramach nabożeństwa odczytany i wyjaśniony został fragment ewangelii o jawnogrzesznicy. Fragment ten pokazuje, że zarówno jawnogrzesznica, jak i faryzeusze okazali się grzesznikami. Różne jednak było ich podejście do grzechu. Postawa otwartości na prawdę o sobie zaowocowała nowym życiem. Słowa Jezusa: Idź i od tej chwili już nie grzesz można zrozumieć jako nakaz wyjścia z tej sytuacji i stania się nowym człowiekiem. Wyjście to może być interpretowane jako indywidualne przeżycie Paschy w tym konkretnym wydarzeniu.

Po rozważaniu biblijnym i rachunku sumienia szafarze mogli przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania korzystając z posługi kilku księży.

Msza święta

Po nabożeństwie pokutnym wszyscy wzięli udział w liturgii Mszy świętej celebrowanej przez ks. Franciszka Jabłońskiego i ks. Zenona Klawikowskiego. W czasie homilii ks. Franciszek przywitał nowych kandydatów na szafarzy, a także zaprezentował nowy program duszpasterski „Bądźmy świadkami miłości”. W ramach tej prezentacji ksiądz opiekun nawiązał również do posługi szafarzy, którzy mają stawać się prawdziwymi świadkami Bożej miłości.

Po Mszy świętej odbyły się wybory nowego prezesa szafarzy, którym został Wacław Gieburowski z Wrześni. Nowy prezes ma 59 lat, zawodowo zajmuje się ubezpieczeniami, jest prezesem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Towarzystwa Świętego Wojciecha, a także działa w  Stowarzyszeniu Wspierania Powołań Kapłańskich. Szafarzem jest od 1994 roku. Po wyborach opiekun szafarzy spotkał się z kandydatami, przedstawiając im pokrótce zasady formacji i posługi szafarzy w archidiecezji gnieźnieńskiej. W tym roku przyjechało aż 9 kandydatów.

Zwieńczeniem dnia skupienia był wspólny obiad, po którym ksiądz Franciszek podziękował księżom salezjanom za gościnę, a następnie ustępujący prezes Daniel Słowiński podziękował księdzu opiekunowi za organizację dnia skupienia oraz pogratulował tytułu kanonika, a także życzył zdrowia i sił na dalsze lata pracy duszpasterskiej. Do życzeń dołączyli się pozostali szafarze, których w tym roku na dzień skupienia przyjechało pięćdziesięciu sześciu.

towarzyszenie Wspierania Powołań Kapłańskichtowarzyszenie Wspierania Powołań Kapłańskich