Po raz czwarty na Jasną Górę przybyli nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej. W spotkaniu uczestniczyło prawie tysiąc osób, które m.in. pomagają w parafiach w rozdzielaniu Ciała Pańskiego.
Nadzwyczajnymi szafarzami Komunii Świętej mogą być świeccy mężczyźni, bracia zakonni oraz siostry zakonne i niewiasty życia konsekrowanego. Muszą oni mieć przynajmniej 25 lat a nie więcej niż 65.
„Nadzwyczajny szafarz nie ma zastąpić zwyczajnego szafarza, czyli kapłana. Jego posługa skierowana jest przede wszystkim do chorych i starszych parafian, którzy nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Mszy św. Nadzwyczajni szafarze mogą też udzielać Komunii Świętej w kościele, ale tylko kiedy to jest niezbędne” – powiedział ks. Krzysztof Michalczak, archidiecezjalny duszpasterz nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej z Poznania.
Kandydaci na szafarzy muszą cechować się zaangażowaniem w życie Kościoła oraz wzorowym życiem.
„Długo zastanawiałem się, czy jestem godny, ale zdecydowałem się i dzięki temu, że staram się żyć życiem sakramentalnym, Pan Jezus mnie umacnia i jestem szafarzem już cztery lata”- wyznał Bronisław Kubiński z diec. legnickiej.
W pielgrzymce uczestniczyły także rodziny nadzwyczajnych szafarzy. Maria Cieślik, której mąż udziela Komunii Świętej od ośmiu lat, powiedziała, że posługa męża jest dla niej bardzo ważna, tym bardziej, że wspólnie podjęli tę decyzję:
„Mój mąż nie ma prawa jazdy i ja wożę go do chorych. Nie mogę być nadzwyczajnym szafarzem, dlatego cieszę się, że mam możliwość pomagania właśnie w ten sposób”.
W trakcie pielgrzymki uczestnicy spotkania wysłuchali konferencji „Duchowość eucharystyczna w życiu nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej” oraz przeszli w procesji Eucharystycznej po Wałach jasnogórskich. Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył ks. bp Stefan Cichy, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej upoważnia do posługi biskup diecezjalny, po wcześniejszej rekomendacji kandydata przez proboszcza. Upoważnienie może być udzielone na okres jednego roku, a następnie przedłużone o kolejny rok.
Źródło: Radio Jasna Góra.